• Jak przygotować się do zabiegu?

  Na początku terapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad zdrowotny z pacjentem. Dlatego dobrze jest przed pierwszym zabiegiem nie tylko pamiętać o obecnych dolegliwościach, ale również odświeżyć pamięć odnośnie swoich chorób, wypadków, czy też operacji. Wiedza ta daje terapeucie możliwość do zaplanowania przebiegu terapii odpowiedniej dla danej osoby.

  Ubiór powinien być luźny, np. podkoszulka i spodnie dresowe.

 • Na czym polega zabieg?

  Zabieg techniką Bowena nie jest typowym masażem mechanicznym, gdzie terapeuta używa swojej siły, żeby niejako zmusić ciało pacjenta do poddania się mu. Jest to forma terapii manualnej, która jest delikatna, nieinwazyjna oraz przede wszystkim bezpieczna. Zabieg polega na wykonywaniu serii ruchów na skórze pacjenta, bądź też przez cienkie ubranie, które to serie przeplatane są odpowiedniej długości przerwami potrzebnymi do reakcji organizmu.

 • Czy zabieg jest bezpieczny?

  Zabieg jest całkowicie bezpieczny. Cały proces leczenia jest dokonywany przez organizm pacjenta w jego własnym tempie, niczego na nim się nie wymusza. Terapeuta tylko wysyła sygnał, ciało go odczytuje i zaczyna się naprawiać stosownie do swoich możliwości.

 • Dlaczego w czasie zabiegu robione są przerwy?

  Przerwy są potrzebne do reakcji organizmu na sygnał, który został wysłany przez terapeutę przy pomocy serii ruchów.

 • Jak będę czuć się po zabiegu?

  Każdy z nas jest inny, każdy reaguje inaczej – jedni pacjenci są senni, inni wręcz nadaktywni, a jeszcze inni, nic nie czują. Jakiekolwiek samopoczucie by nie było – podczas zabiegu uruchomiony zostaje proces naprawczy, który zachodzi w organizmie pacjenta bezwiednie.

 • Czy poczuję rezultaty już po 1 razie?

  Zazwyczaj pacjenci odczuwają ulgę już po 2-3 zabiegach. Jest to uzależnione od stopnia zaawansowania choroby/przypadłości oraz przede wszystkim od samego organizmu pacjenta.

 • Czy zabieg skierowany jest tylko do osób dotkniętych schorzeniami?

  Zabieg jest skierowany do wszystkich osób, które mają problemy ze zdrowiem – począwszy od urazów (np. zwichnięcie), poprzez ból w danej części ciała (np. ból pleców), aż po choroby przewlekłe (np. neurologiczne).

 • Czy po zabiegu mogę uprawiać sporty?

  Wskazane jest, aby unikać dużego wysiłku fizycznego bezpośrednio po zabiegu. Lepiej wykonać zabieg po ćwiczeniach – przyspieszy regenerację organizmu po wysiłku.

 • Czy mogę łączyć terapie z innymi?

  Jest niewskazane łączenie terapii Bowena z innymi technikami. Zalecana jest przynajmniej 5-cio dniowa przerwa zarówno przed, jak i po zabiegu Techniką Bowena.

 • Co ile trzeba powtarzać zabieg?

  Zabieg Bowena można robić pomiędzy 5 a 10 dniem od poprzedniego. Wyjątkiem są nagłe przypadki/kontuzje, np. zwichnięcie – wówczas zabieg wykonywany jest miejscowo, najlepiej zaraz po wystąpieniu urazu.

 • Jak wspomagać organizm po zabiegu?

  Po zabiegu należy przede wszystkim pić wodę, spacerować i… poczekać. Picie wody jest potrzebne, ponieważ podczas zabiegu uruchamiana jest między innymi detoksykacja organizmu i wzmożona zostaje praca nerek. Spacery jako forma delikatnego ruchu wspomagają przeorganizowanie się ciała po zabiegu, szczególnie ważne jest to dla pacjentów z problemami okolic grzbietu. W końcu powinniśmy poczekać ze spokojem na reakcję naszego organizmu – w końcu każdy z nas jest inny i nie dokładać mu kolejnych bodźców pod postacią innych zabiegów.

 • Na czym polega samouzdrawianie? Czy to w ogóle możliwe?

  Ciało ludzkie posiada zdolność do samoleczenia. Nasz organizm przez 24 godziny na dobę robi wszystko, aby utrzymać stan homeostazy (równowagi). Jednakże życie w stresie, zła dieta oraz nasze złe nawyki prowadzą do zaburzeń w tej autoregeneracji. Zaburzenia te mogą dotyczyć ruchomości, napięcia lub przepływu płynów ustrojowych we wszystkich strukturach naszego organizmu, czasami bardzo odległych od miejsca wystąpienia bólu. Technika Bowena niejako reguluje organizm, co prowadzi do równowagi i pozwala na dalszą regenerację. Terapeuta podczas zabiegu dostarcza sygnały do autonomicznego systemu nerwowego, który kontroluje ponad 80% funkcji fizjologicznych i niestety jest bardzo podatny na zewnętrzne czynniki stresogenne. Samoleczenie zachodzi wówczas, gdy układ współczulny (uciekaj albo walcz) „przełączy się” na układ przywspółczulny (odpocznij, odpręż się, naprawiaj). Zabieg Bowena zdaje się być katalizatorem tego przełączenia. Pacjent w trakcie sesji odpręża się i słychać głośną pracę jelit. Oba te zjawiska świadczą o głębokim relaksie i dominacji układu przywspółczulnego. Ciało odzyskuje swoje naturalne zdolności samoregulacji. U wielu pacjentów jest to stan stały, trwający latami, pozwalający na radzenie sobie organizmowi z problemami zdrowotnymi bez ingerencji farmakologicznej, czy też terapeutycznej (np. przy chwilowym osłabieniu układu odpornościowego, przy bólach wynikających z przeciążenia). Inni pacjenci potrzebują co jakiś czas przypomnienia. Niektórzy natomiast są bardzo podatni na czynniki stresogenne, dlatego potrzebują regularnych zabiegów metodą Bowena.

 • Czy z zabiegów mogą korzystać osoby niepełnosprawne?

  Oczywiście. Nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania techniki Bowena. W przypadku osób niepełnosprawnych poprzez zabiegi można uzyskać przede wszystkim podniesienie jakości życia.