Manualna terapia strukturalna

Terapia strukturalna to technika manualna pozwalająca na rozwiązanie problemów posturalnych w ciele, które wielokrotnie są przyczyną chronicznego bólu. Uwalnia od ograniczeń mięśniowo-powięziowych, poprawia sprawność, w efekcie umożliwia również nawodnienie tkanki.
Wskazania do terapii strukturalnej:
Zabieg jest przeznaczony przede wszystkim dla osób:
– z bólem i ograniczeniami ruchomości w obrębie kręgosłupa i stawów,
– bólami mięśniowymi,
– bólami głowy
– wadami postawy.
Sesje terapii strukturalnej
Strukturalną pracę z ciałem traktujemy jak działanie o określonym przebiegu, nie jest to ciągła terapia. Są to trzy sesje, których efekty będą pojawiać się jeszcze długo po zakończeniu pracy.
-
Pierwsza sesja dotyczy obręczy biodrowej oraz kończyn dolnych. Ma na celu ich zrównoważenie, zaczynając od ustawienia stopy na podłożu.
-
Druga sesja obejmuje obręcz barkową wraz z kończynami górnymi. Poza dążeniem do ich właściwego funkcjonowania względem siebie, dużo uwagi poświęcone jest tu na „otwarcie” oddechu – czyli odpowiedniej pracy żeber i powłok brzusznych. Również kark będzie poddawany w tej części zabiegom.
-
Ostatnia sesja skupia się na połączeniu obręczy biodrowej z barkową poprzez zrównoważenie kręgosłupa.
Jaki jest przebieg sesji strukturalnej?
Sesja rozpoczyna się szczegółowym wywiadem zdrowotnym. Większa część terapii manualnej odbywa się na osobie ubranej w strój kąpielowy bądź bieliznę. Przeprowadzana jest w przeważającej części na stole do masażu, niekiedy używane jest krzesło/ławeczka. W celu oceny wzorca posturalnego terapeuta będzie chciał zobaczyć, jak osoba stoi, chodzi, wykonuje pewne czynności. Niezbędne będzie również wykonanie zdjęć dokumentujących i pokazujących różnicę w postawie klienta przed i po sesji.
Podczas zabiegu terapeuta używa swoich palców, dłoni lub przedramienia. Odbywa się to wraz z określonym ruchem wykonywanym przez klienta. Podczas tej pracy może pojawić się uczucie ciepła, swędzenia a nawet pieczenia w miejscu wykonywania ruchu. Odczucia te są kontrolowane przez terapeutę, a ich intensywność ustalana z klientem w celu uzyskania maksymalnego efektu terapeutycznego.
Częstotliwość zabiegów terapii strukturalnej
Już jedno spotkanie z pracą strukturalną z ciałem daje widoczne efekty. Jednakże najlepsze wyniki uzyskuje się biorąc udział w serii trzech sesji. Można je odbyć w ciągu jednego tygodnia, bardziej wskazane jest jednak rozłożenie spotkań co tydzień, aby ciało miało czas zareagować na wywoływane w trakcie zabiegu zmiany. Zbyt długie odstępy między spotkaniami również nie są wskazane ze względu na możliwość utracenia pożądanych rezultatów.
Przeciwwskazania do terapii strukturalnej
Nie należy brać udziału w sesjach:
-
podczas chorób
-
przy ostrym stanie zapalnym
-
w przypadku świeżych urazów.