Zabieg polega na delikatnym nacisku konkretnych miejsc na ciele. Choć często porównywany jest do masażu, nie jest nim. W przeciwieństwie do często bolesnego masażu, dotyk w technice Bowena jest delikatny i nie sprawia bólu. Pozwala na takie odprężenie ciała, że wiele osób w trakcie terapii po prostu zasypia.
Sam zabieg wykonywany jest w pozycji leżącej lub siedzącej. Trwa on około 20-45 minut. Terapeuta przy pomocy palców robi delikatne ruchy na skórze, bądź też przez cienkie ubranie. Ruchy wykonywane są w seriach po kilka, bądź też kilkanaście na raz, w ściśle określonych miejscach na tkance łącznej, mięśniach, powięzi, ścięgnach. Pomiędzy seriami występują odpowiedniej długości przerwy potrzebne do wywołania reakcji w ciele.
Tempo procesów naprawczych jest w każdym przypadku inne, jednak zazwyczaj stan zdrowia klienta poprawia się po 2-3 sesjach. Zabiegi warto wykonywać z odstępie minimum pięciu dni.
Bardzo ważne jest, aby przynajmniej 5 dni przed i po sesji metodą Bowena nie poddawać się innym zabiegom leczenia manualnego, krioterapii, laseroterapii. Mogą one zablokować skuteczność działania. Natomiast leki nie mają wpływu na działanie terapii techniką Bowena, zabiegi wręcz mogą wzmocnić ich działanie i poprawić wchłanianie.
Na początku terapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad zdrowotny z klientem. Ma on na celu omówienie obecnych przypadłości i symptomów oraz zapoznanie się z przeszłymi dolegliwościami, wypadkami i operacjami. Wiedza ta daje terapeucie możliwość do zaplanowania przebiegu terapii odpowiedniej dla danej osoby.
Dlatego dobrze jest przed pierwszym zabiegiem nie tylko pamiętać o obecnych dolegliwościach, ale również odświeżyć pamięć odnośnie swoich chorób, wypadków, czy też operacji.
Ubiór powinien być luźny, np. podkoszulka i spodnie dresowe.
Zabieg jest całkowicie bezpieczny. Cały proces regeneracji jest dokonywany przez organizm pacjenta w jego własnym tempie, niczego na nim się nie wymusza. Terapeuta tylko wysyła sygnał, ciało osoby poddawanej zabiegowi go odczytuje i zaczyna się naprawiać stosownie do swoich możliwości.
Przerwy są potrzebne do reakcji organizmu na sygnał, który został wysłany przez terapeutę przy pomocy serii ruchów.
Wskazane jest, aby unikać dużego wysiłku fizycznego bezpośrednio po zabiegu. Lepiej wykonać zabieg po ćwiczeniach – przyspieszy regenerację organizmu po wysiłku.
Ciało ludzkie posiada naturalną zdolność do regeneracji. Niestety życie w stresie, zła dieta oraz nasze złe nawyki prowadzą do zaburzeń w tej autoregeneracji. Zaburzenia te mogą dotyczyć ruchomości, napięcia lub przepływu płynów ustrojowych we wszystkich strukturach naszego organizmu, czasami bardzo odległych od miejsca wystąpienia bólu.
Technika Bowena niejako reguluje organizm, co prowadzi do równowagi i pozwala na dalszą regenerację. Terapeuta podczas zabiegu dostarcza sygnały do układu nerwowego, który niestety jest bardzo podatny na zewnętrzne czynniki stresogenne. Samoleczenie zachodzi wówczas, gdy układ współczulny (uciekaj albo walcz) „przełączy się” na układ przywspółczulny (odpocznij, odpręż się, naprawiaj). Zabieg Bowena zdaje się być katalizatorem tego przełączenia. Osoba w trakcie sesji odpręża się i słychać głośną pracę jelit. Oba te zjawiska świadczą o głębokim relaksie. Ciało odzyskuje swoje naturalne zdolności samoregulacji. U wielu osób jest to stan stały, trwający latami, pozwalający na radzenie sobie organizmowi z problemami zdrowotnymi bez ingerencji farmakologicznej, czy też terapeutycznej (np. przy chwilowym osłabieniu układu odpornościowego, przy bólach wynikających z przeciążenia). Niektórzy potrzebują co jakiś czas przypomnienia. Inni natomiast są bardzo podatni na czynniki stresogenne, dlatego potrzebują regularnych zabiegów metodą Bowena.