PRZEBIEG ZABIEGU

Na początku terapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad zdrowotny z pacjentem. Ma on na celu omówienie obecnych przypadłości i symptomów oraz zapoznanie się z przeszłymi dolegliwościami, wypadkami, czy też operacjami. Wiedza ta daje terapeucie możliwość do zaplanowania przebiegu terapii odpowiedniej dla danej osoby.

Następnie pacjent jest zapoznawany z przebiegiem zabiegu.
Sam zabieg wykonywany jest w pozycji leżącej lub siedzącej pacjenta. Trwa on około 20-45 minut. Terapeuta przy pomocy palców robi delikatne ruchy na skórze pacjenta, bądź też przez cienkie ubranie. Ruchy wykonywane są w seriach po kilka, bądź też kilkanaście na raz, w ściśle określonych miejscach na tkance łącznej, mięśniach, powięziach, ścięgnach. Pomiędzy seriami występują odpowiedniej długości przerwy potrzebne do wywołania reakcji w ciele.

W trakcie zabiegu dochodzi do przełączenia autonomicznego układu nerwowego ze współczulnego (walcz lub uciekaj) na przywspółczulny (odpocznij, zrelaksuj się).

Układ współczulny i przywspółczulny działają na zasadzie przeciwieństw. Gdy układ współczulny np. przyspiesza oddech i bicie serca, zwęża naczynia krwionośne i podnosi ciśnienie krwi, zwalnia pracę jelit, układ przywspółczulny wywołuje reakcje odwrotne, czyli: zwalnia oddech i pracę serca, obniża ciśnienie krwi, przyspiesza perystaltykę jelit. Gdy w trakcie sesji do głosu dojdzie układ przywspółczulny – pacjent odczuwa głębokie odprężenie, niejednokrotnie zasypia i słychać głośną pracę jelit.
W przeciwieństwie do innych metod manualnych, gdzie zmiany w organizmie są niejako wymuszane mechanicznie przez działanie terapeuty, tu ciało otrzymuje subtelne informacje i samo reguluje czas i intensywność własnej reakcji w zależności od swoich możliwości.

Bardzo ważne jest, aby przynajmniej 5 dni przed i po sesji metodą Bowena nie poddawać się innym zabiegom leczenia manualnego, czy też energetycznego. Mogą one zablokować skuteczność działania. Natomiast leki nie mają wpływu na działanie terapii techniką Bowena, zabiegi wręcz mogą wzmocnić ich działanie i poprawić wchłanianie. Profesjonalnie dobrane suplementy mogą wzmóc skuteczność zabiegów.

Ruchy Bowena oddziałują wielowymiarowo zarówno w miejscach, w których są wykonywane, jak również w innych częściach organizmu. Pozwala to na jednoczesne oddziaływanie we wszystkich obszarach funkcjonalnych: fizjologicznym, chemicznym, psychicznym i emocjonalnym. Dzięki temu terapia przebiega szybciej i pozwala na poprawę zdrowia.