Technika Bowena jest całkiem nowym narzędziem stosowanym przez fizjoterapeutów i terapeutów manualnych w procesie leczenia napięć, urazów i bólu u pacjentów. Zdobywa jednak rzesze zwolenników, zarówno wśród środowisk medycznych, jak i pacjentów.

Czy jest skuteczna?

Działanie i skuteczność techniki Bowena w fizjoterapii wynika z anatomii i fizjologii człowieka. Jest to cały system leczenia oparty o aktywizację umieszczonych w ciele receptorów, których zadaniem jest przyspieszenie regeneracji organizmu wynikających z naturalnych zdolności naszego ciała do samoleczenia.

Technika Bowena – jak to działa?

Technika Bowena to nie są żadne „czary mary”, żadna bioenergoterapia. Należy ona do technik osteopatycznych. Terapeuta manualnie oddziałuje na tkankę łączną i receptory nerwowe, a kluczem do sukcesu jest precyzja i wiedza, które punkty u konkretnej osoby należy pobudzić. Z tego powodu bardzo ważną częścią terapii jest wywiad zdrowotny, przeprowadzany przed pierwszym zabiegiem. Terapeuta musi znać objawy chorobowe, przebieg leczenia i stosowane środki farmakologiczne, zalecenie lekarza, a także poznać historię przebytych urazów (także emocjonalnych) oraz operacji. Ta wiedza pozwoli mu na dobór odpowiedniej, skutecznej terapii.

Terapia metodą Bowena to nie masaż

Dla wielu osób zaskoczeniem jest, że terapia manualna nie polega na klasycznym masażu, czyli uciskaniu, rozluźnianiu – często siłowym, partii mięśniowych całego ciała. Technika Bowena działa inaczej. Dzięki ściśle określonej lokalizacji punktów na ciele terapeuta wie, jakie miejsca i obszary wymagają aktywizacji manualnej. W terapii wykorzystywany jest ruch przetaczania, rolowania powięzi na mięśniach, ścięgnach, więzadłach oraz nerwach. To wymaga ogromnej precyzji, wynikającej z doświadczenia i odpowiednich kwalifikacji zawodowych.

Skuteczność zabiegów techniką Bowena

W 2012 r. Australijskie Stowarzyszenie Techniki Bowena potwierdziło, że 93% pacjentów zgłosiło ponad 70% skuteczność w terapii, a prawie 70% przebadanej grupy określiło skuteczność jako większą niż 80%. W Wielkiej Brytanii w 2002 r. Dyplomowane Towarzystwo Fizjoterapii uznało metodę Bowena za rodzaj leczenia, który może być praktykowany przez fizjoterapeutów.

Co mówi moja, ponad trzyletnia praktyka zawodowa?

Jako terapeutka Bowena przeprowadzam wywiad z pacjentem, obserwuję jego ciało, pracujemy nad tymi problemami, które on ujawnia. Terapeuci współpracują z organizmem, a on „odpowiada”. To, w jakim zakresie dokona zmian, jak mocno zareaguje, zależy wyłącznie od danego organizmu. Skuteczność terapii Bowena w mojej praktyce oceniam bardzo wysoko. Zwykle po kilku zabiegach klienci odczuwają wyraźną poprawę i ulgę w bólu, dolegliwości ustępują lub ulegają zmniejszeniu. Niektóre osoby wracają do mnie w sytuacjach stresowych, kryzysowych lub gdy pojawia się choroba. Szukają wsparcia w poradzeniu sobie napięciami całego ciała będącymi wynikiem nieprzyjemnych wydarzeń i negatywnych emocji. To dla mnie najlepsza rekomendacja skuteczności tej terapii.

Kasjana Cisowska terapeuta techniki Bowena

Zapisz się na zabieg:

tel. 575-264-654