Miło mi oznajmić, że współpracuję z NZOZ Biomol-Med. Sp. zo.o. w zakresie Analizy Pierwiatkowej Włosów ☺

Analiza Pierwiastkowa Włosów pozwala na ocenę stanu odżywienia organizmu poprzez określenie ilości i proporcji  29 pierwiastków (w tym 5 toksycznych).  Szczególnie jest polecana osobom, które mają problemy z zachowaniem kondycji fizycznej i psychicznej, a zwłaszcza o obniżonej odporności organizmu. Ma zastosowanie w profilaktyce zdrowia dorosłych i dzieci (od 3 roku życia) oraz przy wspomaganiu leczenia i rehabilitacji. Najczęściej wykonywana jest przy zaburzeniach: gastrologicznych, hormonalnych, neurologicznych, dermatologicznych, układu kostno-stawowego, kardiologicznych.  Wskazana jest zarówno dla osób narażonych na zwiększony wysiłek (np. praca fizyczna, sport amatorski), czy też mających bardzo duży wysiłek fizyczny (np. sport wyczynowy), jak i dla osób cierpiących z powodu otyłości, czy borykających się z chronicznym zmęczeniem i osłabieniem.

Utrzymujący się przez dłuższy czas stan nadmiarów i niedoborów pierwiastków prowadzi do zaburzeń metabolicznych, które w dalszej perspektywie mogą przyczyniać się do powstawania przewlekłych chorób. Można przeciwdziałać tym tendencjom przez zastosowanie odpowiedniej suplementacji witaminowo-mikroelementowej i diety. Należy poznać dokładne potrzeby swojego organizmu aby dostarczyć mu odpowiednie substancje odżywcze i wyrównać proporcje pierwiastków w organizmie.

Standardowa dawka branych przez nas suplementów diety nie zawsze odnosi zamierzony skutek. Musi być ona dostosowana do indywidualnych potrzeb danej osoby. Osoba szczupła o szybkiej przemianie materii i pracująca fizycznie będzie miała wskazania przyjmowania innej dawki suplementów niż osoba otyła, o wolnej przemianie materii i nieaktywna fizycznie. Zarówno dawka, jak i pora przyjmowania specyfiku będzie miała wpływ na nasze reakcje – może pobudzić, uspokoić, wzmocnić, czy też wyciszyć. Należy również pamiętać o stopniu wchłanialności suplementu przez nasz organizm – często przyjmujemy duże dawki z bardzo nikłymi skutkami. Można zwiększyć wchłanialność preparatu poprzez spożywanie go z substancjami synergistycznymi, które ułatwią absorpcję i dystrybucję w organizmie.

Wszystkie te istotne czynniki są brane pod uwagę przy układaniu indywidualnego programu suplementacyjnego na podstawie Analizy Pierwiatkowej Włosów.

Zalecony indywidualny program suplementacyjny wskazuje dokładnie dawkę, porę zażywania i czas spożywania witamin, minerałów i preparatów roślinnych, czyli suplementów diety.

Do badania włosy muszą być:

– naturalne, tzn. nie farbowane, nie poddane zabiegom chemicznym,

-czyste, tzn. umyte, bez środków do stylizacji (lakier, pianka, żel).

Włosy należy wyciąć:

– ostrymi nożyczkami,

– przy skórze głowy z potylicy (z tyłu głowy poniżej górnej linii uszu),

– po kilka włosów, małymi kosmkami,

– pierwsze 3-4 cm włosa licząc od skóry nadaje się do analizy,

– do badania potrzebne jest 200-300 mg włosów (pełna łyżka stołowa).